Kaudální epidurální obstřik

Účel výkonu a jeho průběh:
Co je epidurální obstřik a jaký je důvod (indikace) tohoto výkonu:
Aplikace léků do kaudálního epidurálního prostoru se provádí z důvodu dlouhodobých bolestí zad a/nebo dolních končetin způsobené onemocněním meziobratlových plotének, často po jedné či více operacích páteře. Jedná se o podání léků – lokálních anestetik, analgetik, kortikoidů (s protizánětlivým efektem)- vpichem mezi křížovou kost a kostrč – tzv. kaudální přístup nebo vpichem mezi trnovými výběžky obratlů v dolní části bederní páteře- tzv. bederní přístup.

Co je to epidurální prostor:
Je to prostor mezi zevní blanou míšního obalu (dura mater) a okostici oblouků obratlových těl, tedy mimo obal míšní(durální vak), který chrání míchu a odstupující nervové kořeny.

Jaký je postup při provádění výkonu:
Výkon se provádí sterilně v poloze na břiše s podloženými bedry , poloze na boku nebo vsedě v předklonu. Vpich může být mírně bolestivý. Během aplikace léků můžete cítit tlakovou bolest podél páteře a dolních končetin. Běžně se aplikuje 1 amp kortikoidních látek (Diprophos/ Depomedrol) + 3 – 10 ml lokálního anestetika (Markain 0,5%).

Rizika a možné důsledky výkonu:
Jaké jsou možné komplikace:
Žádný lékařský zákrok není bez rizika. Při zavádění jehly a v průběhu aplikace léčiva jsou možné tyto komplikace:
– přechodný pokles krevního tlaku
– krvácení v místě vpichu
– alergická reakce na léčivo
– alergická reakce na použitou dezinfekci
– zanesení infekce nebo lokální reakce při úniku aplikovaného léčiva mimo epidurální prostor, nebo systémové (celkové) účinky konkrétního léku, tyto Vám budou upřesněny podle typu podaného léku
– bolesti zad během výkonu nebo po něm
– bolest hlavy a nevolnost po výkonu
– poškození nervového kořene
– poruchy typu úniku moči, obtížné vymočení